21 CZERWCA 2025 | 19:00 | POLSKA FILHARMONIABAŁTYCKA W GDAŃSKU

Chillout Classic Festival, odbywający się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, to wyjątkowe wydarzenie łączące muzykę i literaturę w relaksacyjnej atmosferze. Zapraszamy na koncerty w intymnym otoczeniu, gdzie cisza i minimalne oświetlenie pozwalają skupić się na dźwiękach.
Amelia & Smooth Jazz Trio – debiut z koncepcyjnym albumem „Jazz Ballads In The Dark”,
po przerwie
Marcin Wasilewski Trio – zwieńczenie światowej trasy koncertowej na 30- lecie zespołu.
Bilety i szczegóły wydarzenia:
Wykonawcy:
Marcin Wasilewski Trio
Amelia & Smooth Jazz Trio
Więcej informacji:
Chillout Classic Festival, odbywający się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, to wyjątkowe wydarzenie łączące muzykę i literaturę w relaksacyjnej atmosferze. Zapraszamy na koncerty w intymnym otoczeniu, gdzie cisza i minimalne oświetlenie pozwalają skupić się na dźwiękach. Wśród artystów pierwszego wieczoru festiwalu wystąpi Ameli & Smooth Jazz Trio z koncepcyjnym albumem „Jazz Ballads In The Dark”, a także Marcin Wasilewski Trio, które świętuje 30-lecie działalności. To doskonała okazja, by doświadczyć unikalnych połączeń jazzu i klasyki oraz zanurzyć się w emocjonalnej podróży muzycznej.
Amelia & Smooth Jazz Trio – debiut z koncepcyjnym albumem „Jazz Ballads In The Dark”,
po przerwie
Marcin Wasilewski Trio – zwieńczenie światowej trasy koncertowej na 30- lecie zespołu.
Główną ideą Chillout Classic jest słuchanie muzyki i obcowanie z literaturą w swobodnej, relaksacyjnej atmosferze, często przy zgaszonym świetle. Filozofią Chillout Classic jest bycie tu i teraz, uważne skupienie się na dźwiękach i przestrzeni między nimi. Koncerty festiwalowe są realizowane w bardzo intymnej atmosferze, w których cisza odgrywa ogromną rolę.
Koncert zespołu to połączeniem jazzu i klasyki. To muzyczna podróż poprzez kultowe ballady jazzowe, okraszone cytatami i większymi fragmentami z ponadczasowych dzieł muzyki klasycznej. W tym wyjątkowym projekcie spotykają się Bach z Arlenem, Vivaldi z Kosmą, Piazzolla z Nahornym, czy Chopin z Powellem. Koncert zespołu jest pełen zadumy i refleksji, przenosi słuchaczy w świat wyobraźni, wprowadza w stan relaksu i odpoczynku. Zespół gra przy minimalnym świetle, co pozwala słuchaczom na pełne oddanie się emocjonalności i przyjemności.
Amelia & Smooth Jazz Trio
Trójmiejski zespół, który został założony w 2022 roku. Do tej pory występował regularnie w klubach w Gdańsku i w Gdyni. W styczniu 2024 roku zespół nagrał swoją pierwszą płytę „Jazz Ballads In The Dark”. Obecnie pracuje nad drugim albumem Classic Meets Jazz. W skład zespołu wchodzą Ameli Chilewsky vocal, Igor Kisiel piano, Tomasz Diakun violin, Dariusz Gutomski kontrabas. Gość specjalny występu – Mr Dister Sax saksofon tenorowy
Marcin Wasilewski Trio
Niekwestionowana gwiazda polskiego jazzu i najbardziej znany w tej chwili polski zespół jazzowy na świecie. W roku 2024 muzycy świętowali 30 lat współpracy artystycznej w niezmiennym składzie: Marcin Wasilewski (fortepian), Sławomir Kurkiewicz (kontrabas), Michał Miśkiewicz (perkusja) w ramach międzynarodowej trasy koncertowej 30th Anniversary Tour 2024. Zwieńczeniem ich tourne jest koncert w ramach Chillout Classic Festival.
Są uznawani przez międzynarodowych krytyków za jedną z najwybitniejszych i najbardziej unikalnych formacji jazzowych swojego pokolenia, ciesząc się jednocześnie uznaniem fanów jazzu na całym świecie. Trio zyskało międzynarodowe uznanie dzięki wyjątkowemu talentowi i zdolności do porywania publiczności, pozostawiając niezatarte wrażenie dzięki swoim emocjonalnie naładowanym występom z głębią i czystą muzykalnością. Przez ostatnie trzy dekady Marcin Wasilewski Trio zachwyca świat jazzu swoim niezwykłym talentem i niezachwianym zaangażowaniem w muzyczną doskonałość, stając się synonimem innowacji i opowiadania pięknej historii poprzez swoją muzykę. Muzycy Tria przez ponad 20 lat współpracowali z Tomaszem Stańko w jego Kwartecie.
Mają na koncie jedenaście albumów, w tym siedem dla prestiżowej wytwórni ECM Records z Monachium, które zapewniły zespołowi i jego liderowi (Marcinowi Wasilewskiemu) rekordową w polskim jazzie liczbę 11 statuetek Fryderyka. Nieprzerwanie od 2018 roku zwyciężają w corocznej ankiecie „JAZZ TOP”, magazynu Jazz Forum jako Najlepszy Akustyczny Zespół Roku. W komentarzu redakcji napisano wówczas: Żelaznym faworytem w klasyfikacji Zespół Akustyczny jest działające od ponad 30 lat w niezmiennym składzie Marcin Wasilewski Trio, które zwieńczyło miniony rok rezydencją w kultowym nowojorskim klubie Village Vanguard z udziałem tytana saksofonu Joeego Lovano.”
Obok wielu polskich i międzynarodowych wyróżnień Marcin Wasilewski w 2005 i 2011 roku był wybierany „wschodzącą gwiazdą fortepianu” w dorocznym plebiscycie międzynarodowych krytyków i czytelników prestiżowego amerykańskiego magazynu Down Beat (Down Beats Annual International Critics and Readers Poll), a cztery albumy tria pojawiały się również na liście Billboard’s Jazz Album Charts. W Niemczech zespół był nominowany do German Jazz Award 2022 w kategorii Najlepszy Zespół Międzynarodowy.
Po świetnie przyjętym albumie koncertowym pt. Live wydanym przez ECM w 2018 roku, w trakcie pandemii w czerwcu 2020 roku pojawił się Arctic Riff- szósty album Tria dla ECM nagrany wspólnie z amerykańskim gigantem saksofonu Joe Lovano. Muzycy poszli za ciosem i rok później odbyli świetnie przyjętą trasę koncertową po Europie. Tak się składa, że dzień przed nagraniem tego albumu muzycy Tria niejako w oczekiwaniu na Joe Lovano w iście sprinterskim tempie nagrali album w Trio, wydany rok później przez oficynę Manfreda Eichera pod tytułem En attendant.
Rok 2022 był równie owocnym czasem dla muzyków Tria: po bardzo udanej europejskiej trasie Arctic Riff Tour 2021 z Joe Lovano, promującej ich wspólny album, muzycy postanowili ponownie wyruszyć na tournée po Europie i w efekcie zagrali w listopadzie 2022 r. na festiwalach i w salach koncertowych we Włoszech, Francji, Serbii, Czech, Niemiec oraz Polski. Kilka tygodni wcześniej muzycy Tria i Joe Lovano spotkali się w Nowym Jorku, gdzie wspólnie z plejadą innych gwiazd jazzu, m.in. Ravim Coltranem, Ambrosem Akinmusirem, Chrisem Potterem, Wadada Leo Smithem, Craigiem Tabornem, Davidem Virellesem, czy Jakobem Bro 18 września 22 wystąpili w koncercie poświęconym pamięci Tomasza Stańko Remembering Tomasz Stańko. Muzycy Tria uczestniczyli także w kilku innych koncertach z okazji 80. urodzin Tomasza Stańko: razem z wybitnym norweskim trębaczem Nilsem Petterem Molværem zagrali trzy koncerty (w Rzeszowie, Krakowie i Warszawie), a 16 listopada 22 r. podczas EFG London Jazz Festival 2022 wystąpili z BBC Concert Orchestra oraz znakomitym izraelskim trębaczem Avishaiem Cohenem i młodymi talentami z Wielkiej Brytanii.
Wasilewski, Kurkiewicz i Miśkiewicz konsekwentnie utrzymują najwyższy poziom artystyczny, a ostatnie lata tylko to potwierdzają, obfitując w spektakularne wydarzenia w najnowszej historii ich wspólnej muzycznej podróży. Listopad ubiegłego roku (2023) był świetnym wstępem do obchodów 30-lecia, dzięki zaproszeniu muzyków Tria przez Joe Lovano na tygodniową rezydencję w Village Vanguard w Nowym Jorku, chyba najbardziej kultowym klubem jazzowym na świecie.
Użądleni – piosenki Stinga po polsku, premiera światowa,
po przerwie
Janusz Zadura przeczyta na żywo, w Rok Żeromskiego, fragment powieści „Dzieje grzechu”
Muzyka Stinga odkryta na nowo.
Polskie tłumaczenie Kuby Kornackiego i aranżacje m. innymi Cezarego Paciorka zaaprobowane przez samego Stinga.
Słowa Kuby Kornackiego chyba najlepiej opisują projekt:
„Sting jest moim profesorem od wyobraźni od kiedy pamiętam.
Ale dopiero gdy usłyszałem The Last Ship otworzyło mi to oczy na jego TEKSTY. Zrozumiałem, że mam do czynienia z Jacquesem Brellem anglosaskiej piosenki. Geniuszem słowa podobnego formatu.
Gdy zabrałem się za pisanie tłumaczeń, intuicja podpowiadała mi, że to może polskiej publiczności otworzyć dostęp do twórczości Stinga na zupełnie nowym poziomie. Intuicja mnie nie zawiodła.
Gdy pokazałem kilku znajomym pierwsze nagrania, padało za każdym razem jedno zdanie:
-Wiesz, do tej pory słuchałem świetnej muzy, ale nie miałem pojęcia, że obcuję z tak znakomitym tekściarzem.
Dziś oddaję w Państwa uszy, efekt 10 lat mojej translatorskiej pracy, oraz efekt kilku lat przygotowywania całkowicie nowych, autorskich aranżacji znakomitych muzyków, z którymi mam zaszczyt pracować.
Zaś fakt, że sam Mistrz osobiście zaaprobował nasze interpretacje jego piosenek, może dodać szczypty ekscytacji”.
Jak co roku Chillout Classic Festival realizuje misję popularyzacji literatury, świętując rok wielkich pisarzy ustanowionych przez Sejm Rzeczypospolitej. W historii festiwalu był już rok Lema, Szymborskiej i Miłosza. W tym roku mamy piękny Rok Żeromskiego.
Z tej okazji postanowiliśmy przeczytać na żywo fragment powieści Dzieje grzechu, a czytał będzie sam mistrz Janusza Zadura.
Janusz Zadura
Aktor, jeden najwybitniejszych lektorów książek, popularnych audiobooków.
W 2023 roku zwyciężył w prestiżowej kategorii Głos 15-lecia streamingu Best Stream Awards.
W 2024 roku ponownie został doceniony przez słuchaczy głosujących w plebiscycie Best Stream Awards, zostając zwycięzcą w kategorii Głos Roku.
Jako aktor głosowy dubbingował najbardziej szalone postaci z bajek, np. w „Pingwinach z Madagaskaru” grał pingwina Rico. Występował w niezapomnianych rolach udzielając głosu m.in. w Shreku, Sezon na misia, „Tomek i przyjaciele”, „AngryBirds”, Muppets Show.
W jego wykonaniu jest ponad 100 audiobooków m.in. takich autorów jak: Remigiusz Mróz, Wojciech Chmielarz, Krzysztof Bochus, Graham Masterton, Harlan Coben, Lee Child, Stephen King, Frederick Forsyth, seria o Sherloku Holmsie Arthura Conan Doyla, Jan Brzechwa – Akademia Pana Kleksa czy wiersze Juliana Tuwima.
Patronat medialny:
Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk
Partner: Radio Biznes
Sponsor:
Organizator: Fundacja Chillout Classic Festival
Współorganizator: Agency of Art by Błażej Maliszewski
Regulamin sprzedaży biletów
Polityka prywatności
2024 © Agency of Art by Błażej Maliszewski
Kodowanie: Dariusz Staropiętka (Stardar Media)